English

“Grevë urie në 800 metra thellësi”, minatori: Mbi 200 grevistë duan ndihmë mjekësore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Sindikatës së Minatorëve, Ibrahim Jonuzi ishte këtë të enjte në “Good Morning Albanians” ku tha se janë minatorët janë futur në një grevë urie prej 10 ditësh, e kjo grevë po mbahet në kushte tepër të vështira.

- Advertisement -

Ata ndodhen në 800 metra thellësi dhe 200 prej tyre kanë kërkuar ndihmë mjekësore.

“Janë 710 minatorë që janë të kyçur direkt që punojnë për minierë. Mbi 300 minatorë kanë mbajtur grevën, ndërsa një pjesë që janë të sëmurë e mbështesin grevën nga sipërfaqja. Ditën e djeshme mbi 200 minatorë kërkuan ndihmë mjekësore.

Sapo kemi hyrë në ditën e 10 të grevës dhe të qëndrosh në thellësi 800 metra, pa ngrënë e pa pirë, në kushte ekstreme, pa komoditet për gjumë apo ndetje në mbajtjen e grevës. Është jashtëzakonisht shumë e rëndë, shumë e vështirë dhe është e pamundur që ata të mos marrin ndonjë sëmundje”,-tha Jonuzi.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?