Habit Edmond Dragoti: Në komunizëm bëhej më shumë seks sesa sot

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sociologu Edmond Dragoti tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se në komunizëm bëhej më shumë seks se në ditët e sotme.

“Në kushtet kur 1 në 4 amerikanë nuk kanë bërë seks vitin e fundit, kjo do të thotë që ka rënë ritmi i aktivitetit seksual. Këtë e vumë re edhe pas viteve 90’ në studimet që u bënë në Evropën Lindore kryesisht, që u liruan nga diktatura e komunizmit dhe njerëzit ishin të lirë, ra niveli i aktivitetit seksual. Kjo do të thotë që liria e individit është e lidhur dhe me aktivitetin seksual, në kuptimin që sa më i lirë të jesh, aq më pak seks bën,” – u shpreh Dragoti.

“Bëni më shumë seks! Mos rrini në mediat sociale!” Ky është kryetitulli i New York Times. Thirrja bazohet mbi statistikat se dy të tretat e amerikanëve raportojnë që ndihen të vetmuar dhe madje një në katër të anketuar thotë se as që kanë pasur marrëdhënie seksuale në vitin e kaluar.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×