Habit gazetari: Pse Shqipëria ka çmimin më të ulët të karburantit në rajon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Bardh Sejdarasi deklaroi se Shqipëria ka çmimin më të ulët të karburantit në rajon.

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Sejdarasi nënvizoi se çmimi aktual është për shkak të taksave dhe tatimeve që vendos shteti, të cilat janë të ndryshme nga vendet e rajonit.

“Çmimi i naftës ka disa indikatorë. Nuk është indikatori që raportojnë të gjithë gazetarët që janë të paditur, injorantë. Nuk ka çmim naftë që lidhet me bursën e Londrës apo të Nju Jorkut. Çmimi i naftës në Shqipëri është çmimi që ka Platz i Mesdheut, është çmimi me të cilin furnizohen operatorët shqiptarë në Mesdhe. Nuk është dollar/fuçi, por është dollar/ton.

- Advertisement -

Mbi këtë bazë, kushdo të shkojë te Petrolifera, të marrë çmimin që është zhdoganuar, t’i shtojë këtij çmimi të tërë sistemin e taksave dhe tarifave që ka ky litër karburant. Nëse Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, i vëmë në bazë të njëjtë çmimet e karburanteve, Shqipëria ka çmimin më të lirë të karburanteve në rajon. Nëse Shqipëria shton sistemin e tatimeve dhe taksave që është i ndryshëm nga të tjerët, atëherë do dalë ky çmim që është “, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

TË FUNDIT

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën e zjarreve në Qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, të cilat mëngjesin e së dielës përfshinë zonën e Gjirokastrës përmirësuan situatën e vatrave të zjarrit në këtë Qark. Përgjatë ditëve...

Plagosje me thikë në Korçë

Një person ka mbetur i plagosur me thikë në Korçë të dielën. Ngjarja ka ndodhur në unazën e qytetit. Sipas informacioneve paraprake, konflikti mes dy...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×