Haradinaj-Stublla: BE qasje asimetrike ndaj Kosovës dhe Serbisë për dialogun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e Kosovës duhet ta vlerësojë me shumë kujdes këshillën amerikane për të mos i zhvilluar zgjedhjet në komunat veriore.

Kështu u shpreh ish-ministrja e Jashtme Meliza Haradinaj Stublla në emisionin Balkan Talks, në Euronews Albania ndërsa kritikon ashpër qëndrimin e deritanishëm të Bashkimit Europian, që sipas saj ka ushtruar shumë presion ndaj Kosovës dhe aspak ndaj Serbisë.

“Bashkësia ndërkombëtare, më saktë Perëndimi janë më tolerantë ndaj shkeljeve të Serbisë në dialog, por më qortues dhe më të saktë dhe të shpejtë si duhet të kritikohet Kosova apo si i duhen bërë kërkesat. Ka një qasje asimetrike të BE ndaj Kosovës dhe Serbisë në dialog. E kemi parë jo vetëm në çështjen e targave, por tani e shohin edhe lidhur me zgjedhjet në veri që tani kërkohet që të shtyhen. Kjo nuk është situatë aspak e këndshme duke e ditur sa jo konstruktive është Serbia dhe se si punon në veri me strukturat e saj paralele që të minojë shtetin e Kosovës”, tha Haradinaj-Stublla.

- Advertisement -

Ish-shefja e diplomacisë së Kosovës deklaron se Prishtina duhet të sigurojë përkrahjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të Kuintit për të arritur tek marrëveshja finale me Serbinë, që duhet të jetë njohja reciproke.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×