English

Hematologu: Shpohet veshi i pacientit për të provuar sa zgjat gjakderdhja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një mpiksje e papritur e gjakut mund të çojë në probleme serioze dhe madje edhe në vdekje. Në një arterie e bllokuar mund t’ju shkaktojë një atak në zemër ose një goditje në tru. Nëse ndodh në venë, mund të ndjeni dhimbje dhe ënjtje.

- Advertisement -

Sotiraq Lako, hematolog tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se një procesurë e vjetër që ende përdoret për të parë se sa zgjat gjakderdhja është përmes shpimit të veshit të pacientit.

“Analiza e trombociteve është një analizë rutinë. Koha e hemorragjisë është një procedurë rutinë, bëhet te veshi dhe zgjat 2-4 minuta. Është një procedurë që po humbet, por koha e hemorragjisë normale është 2-4 minuta. Faza e dytë e mpiksjes së gjakut është faza e koagulimit që është më e fuqishmja. Hemostaza është term i përgjithshëm dhe këtu përfshihet edhe koagulimi, që ka një sërë faktorësh. Ka dy rrugë të mpiksjes së gjakut, që është ajo e brendshme e cila është më e fuqishmja dhe në analizat e përgjithshme matet me një test që bëhet para çdo ndërhyrjeje kirurgjikale”, tha mjeku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?