English

Heqja e imunitetit të Berishës, Jupi: Të ruajmë standardin e PD për çdo emër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Anëtarja e kryesisë së PD, Taulanda Jupi, foli në lidhje me çështjen “Berisha” dhe shqyrtimin e kërkesës së SPAK për heqjen e imunitetit të liderit demokrat, që pritet të miratohet në Kuvend.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euroneës Albania, Jupi theksoi se vota do ishte dhënë për cilindo deputet apo deputete për të cilën SPAK do kërkonte heqjen e imunitetit.

Ajo nënvizoi se PD do e mbështesë SPAK duke shtuar se protesta duhet të ketë por duhet të jenë në interes të qytetarëve.

“SPAK ka bërë kërkesë për heqjen e imunitetit të një deputeti sepse dyshohet se ai është përfshirë në një çështje korrupsioni, për mes disa hetimeve për çështje të hapura ndaj drejtësisë. E gjithë kjo që po ndodh është përtej emrit. Vota do ishte dhënë për cilindo deputet apo deputete për të cilën SPAK do kërkonte heqjen e imunitetit apo hapësirat e duhura për të vazhduar hetimet mbi persona të caktuar që kanë imunitet për shkak të mandatit. PD po vazhdon të ruaj standardin e saj në raport me të korruptuarit, me të shpallurit ‘non grata’.

Nëse duam të mbështesim organet e drejtësisë, ne duhet të ruajmë të njëjtin standard për cilindo emër.  Besoj se PD tashmë e ka zgjedhur rrugën e saj për të qëndruar në këto standarde dhe në mbështetje të organeve të drejtësisë. Pastaj se cili bën zgjedhjen e vet. Fundi i pandëshkueshmërisë është një fazë shumë e rëndësishme që pas 32 vitesh, kjo klasë politike duhet t’ua ofrojë shqiptarëve. Protesta duhet të ketë por duhen të jenë në interes për qytetarët shqiptarë”-tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?