English

“Heroinë, patriote”- Familjarët e avokates krenar dhe pse s’e kaloi Otranton me not

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Atletja shqiptare Eva Buzo e cila synonte të zhvendosej me not nga Otranto deri në bregdetin e Vlorës është detyruar të braktisë garën për shkak të gjendjes shëndetësore. Pas 27 orësh e gjysmë në det, Buzo hasi probleme shëndetësore nga kripa, ndërsa familjarja e saj pohon se është pickuar nga një kandil deti.

- Advertisement -

“Unë jam kushërira më e afërt e Evës. Jam tejmase e gëzuar për Evën. Është një shqiptare e vërtetë, një vajzë patriote. Në 2015 ajo erdhi për herë të parë në Shqipëri dhe mori një dashuri të madhe dhe atëherë mendoi t’i futej kjo sfide

Evën diku thonë personat që e kishin parë e pickoi një kandil dhe këmba filloi t’i ënjtej.

Gjendja e saj është fantastike. Kur e pashë qeshi, më përqafoi i dhashë dashuri, më dha dashuri, Garën e ndërpreu 9 milje nga bregu. Ajo është një heroinë”, tha Kushërira.

Mëngjesin e së premtes u bë i mundur transportimi drejt spitalit rajonal të Vlorës, ku Buzo po qëndron nën kujdesin e mjekëve.

35-vjecarja Eva Buzo është e para femër që ëndërroi iniciativën për të pëshkruar me not kanalin e Otrantos.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×