English

“Historia e rreme”, 101 gjërat që nuk kanë ndodhur kurrë nga Jo Hedwig Teeuwisse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa rrëfenja janë ngulitur aq fort në ndërgjegjen publike sa duket qesharake të pretendosh se nuk janë të vërteta.

- Advertisement -

Nga citati i famshëm “Lërini të hanë tortë” që i atribuohet gabimisht mbretëreshës Marie Antoinette, te brirët apokrife që zbukuronin helmetat vikinge, historia e rreme vazhdon të formësojë historinë që tregojmë se kush jemi dhe si arritëm këtu.

Por, siç shpjegon libri i ri nga historiania Jo Hedwig Teeuwisse, faktet e supozuara nuk janë asgjë veçse histori të rreme.

A i ka projektuar Hugo Boss uniformat naziste? A mendonin njerëzit mesjetarë se bota ishte e sheshtë?

A e qëlloi Napoleoni hundën e Sfinksit? Te gjitha këto përgjigje do t’i gjeni në librin e ri “historia e rreme” 101 gjërat që nuk kanë ndodhur.

Jo Hedwig Teeuwisse, e njohur më mirë si “Gjuetarja e historisë së rreme”, është në një mision për të gjurmuar historinë e rreme dhe për të korrigjuar të vërtetën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?