Hoxha: Basha s’ka menduar se ‘Toyota Auris’ do hetohet nga belgët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Artan Hoxha tha se Lulzim Basha nuk ka menduar se çështja e “Toyota Auris” do të shkonte në hetim të autoriteteve belge.

“Ai e çoi akuzën drejt një grupi, i cili nuk ka lidhje fare me paratë që po vinin. Pra ai e çoi diku ku ngjarjet po zhvilloheshin politikisht. E çoi në Elbasan që ta lidhte me Ballën, dhe nëpërmjet Ballës ta lidhte me qeverinë”, tha Hoxha, duke iu referuar fjalimit të Lulzim Bashës në Kuvend.

Ai shtoi se ajo që bëri Basha do të kishte vlerë “nëse nuk do të kapej ngarkesa”.

- Advertisement -

Hoxha në emisionin “NOW” me Erla Mëhillin tha se Basha e keqpërdori situatën, porse “nuk e ka vrarë mendjen”.

“Duke pasur parasysh se si funksionon Basha edhe për ngjarjet tjera, gabimi i tij është se nuk ka menduar që kjo çështje mund të përfundonte në hetim të autoriteteve belge. Basha ka kujtuar se është si këto historitë në Shqipëri që mbyllen këtu”, u shpreh Hoxha.

Ai shtoi se fakti që po kembngulin tek Basha do të thotë “se ka një cështje sensitive që i shqetëson prokurorët”.

Hetimet për çështjen kanë nisur që në vitin 2018. Prokurorët kanë marrë në pyetje rreth 20 persona, nga të cilët dje dhe kreun e PD-së, Lulzim Bashën.

Sipas informacioneve nga SPAK, prokurorët belgë largohen sot nga Shqipëria për të vazhduar hetimet në Bruksel. Dosja Toyota Yaris nuk ka qenë çështja e vetme më të cilën janë marrë.

Gazetari Eni Ferhati raportoi se prokurorët kanë mbledhur të dhëna edhe për disa dosje të hapura. Ata po hetojnë grupe kriminale dhe persona të përfshirë në krime të ndërlidhura mes Shqipërisë dhe Belgjikës. Kujtojmë se vetëm në dy javët e fundit tre shqiptarë të lidhur me krimin kanë humbur jetën në Belgjikë.

“Toyota Yaris” është një dosje e hetuar në bashkëpunim me belgët, ku në qershor të 2018 u sekuestruan 3,4 milionë euro të fshehura në automjete në portin e Durrësit.

Në atë kohë Basha akuzoi Taulant Ballën në parlament se ishte pronar i parave të drogës në makinat ‘Toyota’.

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

TË FUNDIT

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×