Hungaria kërkon gaz në Rusi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e Hungarisë dëshiron të blejë afër një miliardë metra kub gaz natyror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të Bashkimit Evropian.

Ministri i Jashtëm Hungarez ishte në Moskë ku tha se qëllimi i vizitës së tij ishte të garantonte furnizimin me energji të vendit dhe të bënte të qartë se qeveria hungareze është e interesuar për paqen.

“Blerja e 700 milionë metër kub gaz natyror shtesë, krahas kontratave të nënshkruara tashmë, është e nevojshme për të garantuar sigurinë energjetike të vendit në muajt e ardhshëm,” – deklaroi Peter Szijarto.

- Advertisement -

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka kundërshtuar sanksionet ndaj Rusisë. Orban ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës, por ka fajësuar sanksionet perëndimore  për krizën aktuale të energjisë.

“Zbatimi sistematik i projekteve në lidhje me eksportin e hidrokarbureve ruse është duke u zhvilluar. Zbatimi i kontratave afatgjata të lidhura vitin e kaluar për eksportet e gazit natyror nga Rusia në Hungari është plotësisht në interes të vendeve tona. Kolegët tanë raportuar interesin e qeverisë hungareze për të blerë gaz shtesë këtë vit. Ne do ta shqyrtojmë këtë kërkesë pa asnjë  vonesë,” – tha Sergey Lavrov ministër i Jashtëm i Rusisë.

Sipas FMN-së, ekonomitë hungareze dhe gjermane janë  më të rrezikuara nga furnizimet me gaz rus në Evropë. Mungesa e dërgesave mund të shkaktojë një rënie të PBB-së prej më shumë se 6 përqind në Hungari.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart. Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të...

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

TË FUNDIT

Teknologjia në shkolla, nxënësit: Kemi mësuar të ndërtojmë figura të ndryshme

Nxënësit nga klasa e parë, prej dy vitesh orën e teknologjisë dhe informacionit, po e zhvillojnë në laboratorët Smart. Përmes lojërave fëmijët, mësojnë si të...

Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

"Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy...

30.7% më shumë të ardhura për hotelet, 16% për restorantet

Hotelet rritën të ardhurat dhe fitimet e tyre në masë më të madhe sesa restorantet. Nga publikimi i të dhënave nga INSTAT rezulton se...

Shërbimi dentar privat në Shqipëri, i lirë për të huajt i shtrenjtë për shqiptarët

Shërbimi stomatologjik privat në Shqipëri është i lirë për të huajt, por i shtrenjtë për shqiptarët. Në një intervistë për Euronews Albania, pedagogia e...

Dita Botërore e Alzheimer/ Shkencëtarët: Sot sëmundja nuk është më e pamposhtur

Mbi 55 milionë njerëz vuajnë nga sëmundja e pashërueshme e trurit, Alzajmeri. Por shkencëtarët shprehen se po jetojmë në kohëra kur po bëhet një...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×