English

“I hynin policët në klasë”, Shehu- Bushatit: E vërteta e mbylljes së shkollave turke

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbyllja e shkollave turke në Shqipëri u bë shkak debati mes analistit Redi Shehut dhe gazetarit Andi Bushati në emisionin “Now” në Euronews Albania.

- Advertisement -

Bushati tha se mbyllja e shkollave u bë për shkak të shantazheve të presidentit Erdogan dhe kërkesës së tij për të mbyllur të gjitha shkollat guleniste në Shqipëri. Ai madje tha se që ato të mbylleshin është ushtruar terror me policë dhe tatimorë në shkolla.

“Jo janë mbyllur, kanë shkuar  i kanë terrorizuar nxënësit që të mbyllnin shkollat. Po ti vësh shantazhin e policisë, shantazhin e tatimeve, prokurorinë. Janë fakte këto. Nxënësit e shkollave fillore u janë futur policët dhe tatimorët në klasë.

Shkollat janë mbyllur menjëherë edhe fillorja edhe shkolla e femrave, e madje edhe justifikimi i ministres ka qenë se këto shkolla nuk përmbushnin kushtet teknike jo se nuk përmbushnin kushtet e shitjes. Dhe u kujtuan për kushtet teknike vetëm pasi i shantazhoi Erdogani nga tribuna e Parlamentit shqiptar”,-tha Andi Bushati.

Nga ana tjetër analisti Redi Shehu tha se shkollat nuk janë mbyllur, por ato janë shitur. Ai madje tha se në kohën kur po bëhej debati për mbylljen e tyre, disa ambasadorë kanë shkuar për të parë problemin nga afër, por kur u është paraqitur kontrata e shit-blerjes janë larguar.

“Unë nuk di që ka fakte se njerëzit janë kërcënuar me polici. I kanë shitur shkollat. Mesa di unë, kanë shkuat disa ambasadorë atje, por u është treguar kontrata e shitjes dhe kanë mbyllur gojën e kanë ikur, se nuk mund të thuash ua kanë mbyllur shkollën kur ata e kanë shitur”,-tha Redi Shehu.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×