I verbër që në lindje, 37-vjeçari nga RMV kërkon trajtim të veçantë, vuan nga tumori

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 37 vitesh vuan mungesën e shikimit, madje asnjëherë nuk ka shijuar dashurinë dhe përkujdesjen e prindërve, ndërsa sot përballet me vështirësi ekonomike për shkak të rritjes së kostos së jetesës.

Ky është Suaret Alishani, qytetar i Shkupit, i cili kërkon nga autoritetet përkatëse rritjen e asistencës sociale për personat me aftësi të kufizuara. Përpos mungesës së shikimit, 37-vjeçari është diagnostikuar me tumor në kokë.

“Paratë që marr nga asistenca nuk më mbulojnë shpenzimet minimale. Më duhet të paguaj qiranë, dritat, ujin dhe mbi të gjitha terapinë mjekësore, pasi vuaj nga tumori në kokë. Nevoja për medikamente është me e madhe, përpos pengesave që kam që nga lindja”, thotë Suaret Alishani.

- Advertisement -

Shpesh herë, Alishani ndihmohet nga të tjerët, por ai nuk dëshiron që trajtohet me lëmoshë.

“Fatkeqësia jonë është që kemi lindur në shtet me pengesa në zhvillim, dhe politikanë me nevoja të veçanta. Besoj se ata do e kuptojnë mesazhin dhe do na e pranojnë kërkesën për trajtim të veçantë”, shprehet ai.

Personat me aftësi të kufizuara prej më shumë se 1 viti kërkojnë kushte dhe trajtim dinjitoz. Në rast të mos plotësimit të tyre, ata kërcënojnë se do ngrenë tenda përballë parlamentit në shenjë proteste.

Ministria e Punëve Sociale të Maqedonisë së Veriut deri më tani, personave me pengesa u ka premtuar 15 për qind rritje të kompensimeve mujore, mirëpo edhe këtë përqindje të rritjes deri më tani nuk e ka realizuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×