“I vetmi film origjinal në Oscars 2023 është…”, e zbulon Ingrid Xhaja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa pritet që të nisë ndarja e çmimeve “Oscars 2023”, Ingrid Xhaja, ka ndarë mendimet e saj për filmat që janë të nominuar për këtë vit.

E ftuar në Euronews Albania, ajo tha se industria e filmit në përgjithësi është në një fazë të vështirë të saj. Sipas saj, kinemaja ka mungesë të theksuar të ideve të reja dhe se është bërë gjithnjë e më e vështirë që të krijohen filma “që lënë gjurmë”.

Gjithashtu Xhaja shtoi se për të i vetmi film origjinal për këtë vit është “Everything, Everywhere, all at Once.

- Advertisement -

“Vetë Hollywood-i është duke pasur këtë krizë të vështirë në prodhimtari. Ka mungesë inovacioni, ka mungesë risish, në të gjitha aspektet edhe në term edhe në përmbajtje.

Nuk shikon filma që janë thellësisht origjinal, apo filma që do krijojnë atë bazën edhe do jenë aty me vite, si “The Shawshank Redemption”, që sido të jetë puna, do qëndrojë atje dhe njerëzit do e shikojnë.

Mungon kjo lloj materie. Duke i parë të gjithë filmat unë jam bërë njësh me mendimin që i vetmi film krejtësisht origjinal është ai me multiverset “Everything, Everywhere, all at Once”, – tha për Euronews Albania eskpertja e komunikimit në industrinë e filmit, Ingrid Xhaja.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

TË FUNDIT

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×