English

Ilaçet shkaktojnë efekte anësore në disa organe, mëlçia më e rrezikuara!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ilaçet janë të domosdoshme për sëmundje të caktuara por nga ana tjetër është e pashmangshme që mund të kenë edhe efekte anësore.

- Advertisement -

Edhe pse mund të trajtojnë një shqetësim të caktuar, ilaçet mund të dëmtojnë disa organe, dhe me sa duket më e rrezikuara është mëlçia.

Por rrezik ka edhe për stomakun ndaj jo më kot disa lloje medikamentesh, qofshin ato edhe suplemente, si hekuri p.sh mund të shkaktojnë dhimbje barku kur shpërbëhet kapsula. Po ashtu, mund të sjellin dëmtime te veshkat apo edhe në organe të tjera dhe më mirë do të na e shpjegojnë mjekët.

Edhe kur vizitohemi te një mjek i caktuar dhe duhet të marrim mjekim, përgjithësisht na pyesin nëse vuajmë nga sëmundje të tjera sepse disa lloje të medikamenteve nuk mund t’i pijë cilido pacient.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?