Inflacioni, qytetarët parashikojnë ulje më shpejt se bizneset e bankat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarët janë më optimistë se bizneset dhe agjentët financiarë kur vjen puna për nivelin e rritjes së çmimeve për vitin e ardhshëm.

Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë, konsumatorët parashikojnë që inflacioni pas 12 muajsh të jetë 4.59 për qind, më pranë nivelit neutral të synuar nga Banka e Shqipërisë, që është 3 për qind.

Bizneset dhe agjentët financiarë, ku përfshihen edhe bankat dhe institucionet e tjera financiare parashikojnë një nivel deri në tre herë më të lartë se ai që pritet nga qytetarët.

- Advertisement -

Sipërmarrjet thonë se rritja e çmimeve pas 12 muajsh do të jetë 10.6 për qind, ndërsa agjentët financiarë e parashikojnë rritjen me 9.6 për qind.

Banka e Shqipërisë parashikon nga ana tjetër që inflacioni të vijojë rritjen edhe në muajt e mbetur të këtij viti dhe të nisë stabilizimin në gjashtë muajt e para të vitit të ardhshëm. Për rikthimin e tij në nivele normale, Guvernatori Gent Sejko deklaroi se parashikohet tremujori i dytë i vitit 2024.

Për të frenuar rritjen e çmimeve, bordi mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë rriti normën e interesit në 2.75 për qind, ndërsa nuk përjashton mundësinë që kjo normë të shkojë në nivele 4 dhe 5 për qind.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

TË FUNDIT

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×