English

Inflacioni zbret në 2.6%| Stabilizohet tregu i ushqimeve, niveli më i ulët nga 2021

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inflacioni, treguesi i ndryshimit të çmimeve ka rënë në 2.6 për qind në shkurt. Ky është niveli më i ulët, që nga tetori 2021, shenjë që tregon se tregjet janë të stabilizuar.

- Advertisement -

Rritja e çmimeve në shkurt u zbut, teksa inflacioni shënoi 2.6%, rezultati më i ulët që nga muaji tetor 2021, përpara se të fillonte një valë rritje çmimesh, fillimisht si rrjedhojë e problemeve në furnizim që krijoi pandemia dhe më pas nga çrregullimet e tregjeve si rrjedhojë e sulmeve të Rusisë ndaj Ukrainës.

Sipas INSTAT, një vitë më parë ai ishte 7.1% dhe sot ai ka shkuar në ato nivele që i synon edhe Banka e Shqipërisë, për një ecuri të shëndoshë të ekonomisë. Krahasuar me muajin janar çmimet e produkteve të konsumit, janë rritur 0.3% mesatarisht.

Duke parë grupmallrat, argëtimi, mobiljet dhe pijet alkoolike kanë një nivel inflacioni nga 3.7 deri në 4.9 për qind, ndërsa ushqimet kanë rënë në nivelin 2.7%.

Në buxhetin familjeve shqiptare, ushqimet përbëjnë grupmallrat ku shpenzohet pjesa e më e madhe e të ardhurave deri në nivelin 40%.

Një inflacioni nën nivelin 3 për qind, e bën të panevojshëm edhe shtrëngimin e mëtejshëm të politikës monetare nga Banka e Shqipërisë, e cila gradulisht mund të shkojë tek ulja e normave të interesit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?