Instruktorja e autoshkollës: E kisha ëndërr! Jam ndër të paktat që punoj në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Instruktorja e autoshkollës, Lumturi Pepa, tha se në profesionin e saj janë të pakta gratë e vajzat që punojnë. E ftuar në “Good Morning Albanians”, ajo tha se kur ka filluar punë para 5-6 vitesh, këtë zanat e ushtronin vetëm 2 apo 3 gra në Tiranë.

“Nuk është e lehte por është bukur. Gjatë gjithë kohës njeh njerëz të rinj të ndryshëm, njeh njerëz që të respektojnë e kur të shikojnë në rrugë të përshëndesin. Janë të rralla gratë që punojnë në autoshkollë. Mesa di kanë qenë 2-3 në fillim, tani sikur janë shtuar pak. Këtë e shikoj në makinat e autoshkollës që has rrugës dhe shikoj se ka një grua në krahun tjetër.

Unë nuk kam shumë vite në këtë profesion, 5-6 vite. Makina më pëlqente. Shumica e njerëzve që e pëlqejnë makinën e kanë një herë ëndërr ta mësojnë pastaj ta kenë. unë njëherë e mësova, pastaj s’kisha patentë. Unë patentën e kam marrë në moshën 30 vjeçe, s’kam qenë aq e re”,-tha për Euronews Albania trajnerja e autoshkollës Lumturi Pepa.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Një oficer policie 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia e Mbikëqyrjes...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

TË FUNDIT

Rishi Sunak diskuton të ndërmarrë masa më të rrepta kundër duhanit

Kryeministri britanik Rishi Sunak po mendon të prezantojë disa nga masat më të ashpra kundër pirjes së duhanit në botë për të parandaluar që...

Lejoi daljen jashtë shtetit të personit në kërkim, arrestohet polici në Durrës

Një oficer policie 23-vjeçar me detyrë kontrollor në Stacionin e Policisë në Portin e Durrësi, është ndaluar këtë të shtunë nga Agjencia e Mbikëqyrjes...

Zbulohet varreza e lashtë gjatë punimeve në tubacionin e gazit në Peru

Punëtorët peruan zbuluan tetë varre që besohet të jenë rreth 1000 vjet të vjetra, ndërsa po vendosnin një tubacion gazi në kryeqytetin Lima, thanë...

Spanja heq fjalën “gra” nga ekipi kombëtar i futbollit

Duke hequr shprehjen “futbolli i grave” nga emri i ekipit të vet kombëtar, Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) shpreson se do të dëshmojë...

Përplasjet mes tifozëve shqiptarë dhe polak, vendimi i Komisionit të Disiplinës

Në përballjen e 10 shtatorit në “Air Albania” tifozeria shqiptare dhe ajo polake patën përplasje. U desh ndërhyrja e policisë dhe një kordon i...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×