English

Integrimi në BE, Michel: I ngadaltë dhe zhgënjyes, tani ka ardhur koha për ndryshim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel mbajti fjalën e tij gjatë samitit të Procesit të Berlinit në Tiranë, ku falënderoi kryeministrin Rama për mikpritjen, ndërsa komplimentoi dokumentarin e përgatitur për t’ju uruar liderëve të BE-së e Ballkanit Perëndimor mirëseardhjen.

- Advertisement -

Sipas tij historia e Shqipërisë, nga diktatura deri sot është frymëzuese dhe tregues se ka ardhur koha të nxitet bashkëpunimi midis BE-së e rajonit për të parë fryte e për të  tejkaluar krizat.

“A është BE e kënaqur vetëm të  menaxhojë kriza apo duam të udhëheqim dhe formësojmë të ardhmen? Dhe në fakt pati një përgjigje të fortë dhe të qartë! Duam të udhëheqim dhe të bashkërendojmë të ardhmen. Zgjerimi është pjesë e kësaj përgjigje sepse zgjerimi është investim në paqen dhe begatinë qoftë të BE-së ashtu dhe të anëtarëve tanë të ardhshëm. Procesi i Berlinit luan rol të rëndësishëm për të nxitur bashkëpunimin efektiv dhe operativ midis partnerëve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian duke parë integrimin në BE si dritën orientuese. Rrugëtimi juaj ka nisur më shumë se  20 vjet më parë në Ballkanin Perëndimor  e megjithatë ka qenë një rrugë mjaft e ngadaltë, shumë e ngadaltë, zhgënjyese për ju në rajon e për ne në Bashkimin Europian, por tashmë të gjithë e ndjejmë, të gjithë e dimë se është koha për të arritur premisën tonë,” – u shpreh Michel.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?