Invalidët në Elbasan kërcënojnë me grevë, afro 200 personave iu është hequr kempi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka kaluar një muaj nga koha kur invalidët në qytetin e Elbasanit ndërprenë grevën e tyre pasi iu premtua se brënda vitit të shkuar do të zgjidheshin problematikat e tyre, por teksa po kalon edhe muaji i parë i vitit 2023, asnjë prej shqetësimeve të tyre nuk ka marrë zgjidhje.

Pritja e gjatë për plotësimin e kërkesave duket së është sosur. Sipas Sekretarit të Shoqatës së Invalidëve, dita e premte është afati i fundit, në të kundërt do t’i rikthehen grevës.

“Deri tani nuk është marrë asnjë lloj rrugëzgjidhje nga shërbimi social dhe ministria shëndetësisë. Tani më ka ardhur nje shkresë dore këtu,kjo ska asnjë gjë këtu thjeshtë shkresë dore që thotë se brënda javës këto invalidë do mbarojnë punë”, u shpreh Skënder Sollaku.

- Advertisement -

Heqja e pagesave të kujdestarisë, paketës higjeno-sanitare dhe në disa raste i gjithë kempi, ka bërë që afro 200 invalidë nga 350 që ka në këtë qark të kërcënojnë me grevë urie.

Në fund të muajit dhjetor ata morën garancinë nga ministria përkatëse se do të merrnin zgjidhje, por ende nuk është bërë asgjë.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×