Inxhinieri për etapat e vdekjes: Ftohen këmbët, pastaj gjymtyrët dhe pushon zemra

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inxhinieri biomjekësor, Ermand Mertenika tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania etapat e vdekjes.

Ai tha se fillimisht ftohen këmbët, më pas gjymtyrët dhe në fund pushon zemra.

“Siç e dimë zemra është biogjeneratori i jetës tonë, pikërisht zemra është burimi i energjisë dhe pikërisht zemra karakterizohet nga qarkullimi i ulët i gjakut dhe ai i madh i gjakut. Ulja e ritmit kardiak do të thotë se pulsimi i gjakut në çdo cep të organizmit fillon sfumohet dhe tkurret,” – u shpreh Mertenika.

- Advertisement -

Artisti Shaun Gladëell zhvilloi një përvojë gjithëpërfshirëse për të qenë më të informuar rreth vdekjes, që i udhëzon pjesëmarrësit përmes një procesi të përshkallëzimit të jetës, nga arresti kardiak te vdekja e trurit, duke u dhënë atyre një paraqitje të shkurtër të asaj që mund të ndodhë në momentet e tyre të fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×