English

Iraniani: Paqja në botë arrihet vetëm nëse gratë bëhen lidere në politikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Naimi, një iranian që jeton në Shqipëri, thotë 1 nga rregullat më të rëndësishme të besimit Bahai, është barazia mes burrave dhe grave, e më konkretisht përfshirja e tyre në politike.

- Advertisement -

Për emisionin “Real People” në Euronews Albania, Naimi u shpreh se paqja në botë mund të arrihet vetëm nëse gratë bëhen lidere në politikë.

“Kërkon barazinë e mundësive që u jep në shoqëri meshkujve dhe femrave. Ka ndryshime, nuk mund të bëhemi tërësisht të njëjtë. Por edukimi dhe sidomos edukimit të femrave i jepet një rëndësi shumë e madhe.

Thuhet që vetëm kur femrat përfshihen plotësisht në arenën e politikës ndërkombëtare, do mund të arrijmë paqen botërore”, theksoi ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?