Iraniani që jeton në Shqipëri: Nuk kthehem në Iran, mund të vritem

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse prindërit e tij emigruan nga Irani në Shqipëri, Naimi nuk ka shkuar dot kurrë në vendin e tij të origjines.

Për emisionin “Real People” në Euronews Albania, Naimi rrëfen se besimtarët Bahai në Iran persekutohen, burgosen dhe vriten.

Naimi tregoi edhe arsyet se përse ndodh kjo.

- Advertisement -

“Unë nuk kam qenë kurrë në Iran me thënë të drejtën. Kam qenë kurioz, por Bahait persekutohen shumë në Iran dhe besoj se nuk do ishte një hap i mirë që të shkoja për vizitë. Një prej prej parimeve apo strukturave që kemi në besimin Bahai, është një rend adminsitrativ, nuk kemi priftërinj, nuk kemi hoxhallarë, njerëz individualë të cilët ta drejtojnë bashkësinë.

Kemi vetëm institucione. Kleri e pëlqen fuqinë e vet, e pëlqen ndikimin që ka te njeriu dhe janë të ndjerë shumë të rrezikuar nga përhapja e besimit Bahai në Iran. Kjo ka çuar në përçarje, tortura dhe vrasje”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

TË FUNDIT

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

Putin: Kundërofensiva ukrainase ka dështuar, por kanë ende potencial sulmues

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të premten, më 9 qershor, se kundërofensiva e madhe që Ukraina ka përgatitur prej muajsh, ka “filluar” në...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×