Ish-ambasadori: Forcat serbe në Mal të Zi do kërkojnë referendum kundër pavarësisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha deklaroi se forcat serbe në Mal të Zi do kërkojnë një referendum kundër pavarësisë të shpallur në vitin 2006.

Në një intervistë për Euronews Albania, Dinosha u shpreh se këto forca, shohin shansin e fundit për të kapur qeverinë në Malin e Zi.

“Unë sot lexova, pikërisht sot, një intervistë të zotit Andrija Mandiç, i cili është  njeriu kryesor i Frontit Demokratik, është krye të një partie serbe dhe ai i ka të qarta dhe të hapura mendimet e veta. Ka thënë, një vullnet popullor ishte në vitin 2006, duke menduar për referendumin për pavarësi, por mund të vijë koha që të ketë një vullnet tjetër popullor dhe ne do ta testojmë.

- Advertisement -

Për pavarësinë dhe për ndërrimin e politikave perëndimore të Malit të Zi. Unë kam qenë gjatë edhe në parlament, ish-koleg me të. Ai ka kohë që është në parlamentin e Malit të Zi si përfaqësues i një partie serbe, e cila udhëheq Frontin Demokratik dhe kam bindjen se këto forca shohin shansin e fundit që të kapin qeverinë në duart e veta”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

TË FUNDIT

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×