English

Ish-drejtuesi i burgut të Peqinit: S’quhesh kriminelë nëse mbjellë 5 rrënjë hashash

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Faik Basha, ish-drejtues i policisë së burgut të Peqinit foli në lidhje me amnistinë dhe për veprat penale që kryhen nga të rinjtë.

- Advertisement -

I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ai theksoi se veprat penale kryhen nga të rinjtë të cilët kanë prindërit të divorcuar, pa punë dhe probleme ekonomike në familje.

Sipas tij nuk konsiderohet kriminelë një person që ka mbjellë 5 rrënjë hashash.

“Pjesë e këtyre veprave penale, bëhen ata fëmijë që kanë probleme në familje. Nuk ka një familje që prindërit punojnë dy punë, ka një familje që prindërit mund të jenë të divorcuar. Janë institucionet shtetërore që duhet të merren me këtë kategori.

Nuk është kriminel një person që mbjellë 5 rrënjë hashash.  Ligji thotë nëse provokimi ka qenë aq  i fort sa në kushte të tjera ky person nuk do e kishte kryer këtë vepër penale atëherë nuk merret parasysh. Nëse shteti do i kishte krijuar disa mundësi tjetër,  nuk do kishte mundësi tjetër”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?