“Ishin studentë, po ktheheshin në shtëpi”- Zyka jep detaje nga tragjedia në Greqi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i komunitetit shqiptar në Selanik, Luan Zyka tregoi në një intervistë për Euronews Albania se pjesa më e madhe e viktimave nga aksidenti tragjik në Greqi janë studentë.

Ai u shpreh se në njoftimin e fundit të policisë, bëhet fjalë për 36 viktima. 6 persona janë në gjendje të rëndë, ndërsa numri i të lënduarve në total është 66.

“Akoma nuk janë identifikuar të gjithë njerëzit dhe nuk dimë nëse ka shqiptarë apo jo mes viktimave, por kjo është e dyta për nga rëndësia,” – tha Zyka.

- Advertisement -

Ai tregoi se treni i udhëtarëve vinte nga Athina për në Selanik dhe treni i mallrave nga Selaniku në Athinë.

Në mjetin që transportonte njerëz, sipas informacioneve të Zykës, kishte kryesisht studentë të cilët ktheheshin për në shtëpi nga shkollat.

Sipas tij është mungesa e sinjalistikës dhe bashkëpunimit njerëzor ajo që solli këtë tragjedi.

“Nuk është bërë koordinim i mirë i përgjegjësve të stacioneve,” – sqaroi Zyka.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...

TË FUNDIT

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...

Kreu i ish-të përndjekurve politikë deklaratë të pazakontë: Mirëpresim 29 Nëntorin

Kryetari i ish-të përndjekurve politikë Zenel Drangu ka bërë një deklaratë të pazakontë duke thënë se e mirëpresin 29-nëntorin. Në një intervistë për Euroneës Albania,...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×