English

Italia dhuron një njësi të sistemeve të mbrojtjes raketore balistike në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Italia do të dërgojë një sistem të dytë të mbrojtjes ajrore SAMP/T në Ukrainë, i vetmi sistem i prodhuar në Evropë që mund të përgjojë raketat balistike.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, e njohur edhe si MAMBA, është një bateri franko-italiane që mund të gjurmojë dhjetëra objektiva dhe të përgjojë 10 menjëherë.

Roma dhe Parisi bashkërisht dorëzuan sistemin e parë në vitin 2023, por Ukraina u ka bërë vazhdimisht thirrje partnerëve që të ofrojnë më shumë ndihmë me mbrojtjen ajrore, pasi përballet me një breshëri në rritje të sulmeve ruse mbi qytetet dhe infrastrukturën energjetike.

Italia ka miratuar tetë paketa mbështetëse për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit.

Ministri i Jashtëm i saj tha se SAMP/T do të jetë pjesë e një pakete të nëntë në përgatitje, por nuk dha një kornizë kohore për dorëzimin.

Të gjitha dërgesat deri më tani janë mbuluar nga sekreti zyrtar dhe qeveria nuk e ka bërë kurrë publike listën e saktë të armëve që ka dërguar në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?