“Jam i vetmuar, punoj 18-orë”- Rama ndan bisedën me shqiptarin në Tokio: Do kthehet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa ditësh në një vizitë zyrtare në Japoni. Këtë të premte shefi i qeverisë ka zgjedhur të ndaj me ndjekësit një bisedë që ka pasur me një shtetas shqiptar që jeton në Tokio.

Gjatë bisedës qytetari, i cili me origjin është nga Nivica e Tepelenës, thotë se ndihet shumë i vetmuar dhe mjaft i lodhur në Japoni pasi punon 18 orë në ditë.

Ai shton se po mendon të kthehet në Shqipëri dhe të investojë në fshatin e tij.

- Advertisement -

Pjesë nga biseda:

Qytetari: Jam nga Nivica e Tepelenës, jam martuar me japoneze.

Rama: Je niviciot nga maja e Kurveleshit që i mori zemrën një japonezeje dhe që japonezja e mori me vete bashkë me zemrën.

Qytetari: Kam 17-vite në Japoni më mungon Shqipëria, i bëj thirrje gjithë shqiptarëve të mos largohen nga Shqipëria. Shqipëria është vendi më i mrekullueshëm. Unë punoj 18-orë në ditë, jam shumë i vetmuar, më mungon vendi im dhe do kthehem. Do kthehem sepse fshati im ka marrë një zhvillim që është shumë herë më mirë se këtu ku ndodhem. Shumë njerëz mund ta quajnë budallalëk, por kjo është e vërtetë. Japonia dhe vendet e zhvilluara janë shumë të vështira, nuk ka si Nivica. Nivica ka rrugën, turizmi po shkon shumë mirë dhe po mendohem të bëj diçka aty.

 

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bratislavë, Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Kryeministri Edi Rama “kritikoi” vonesat e anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ndërsa mbante fjalën e tij në panelin e diskutimit...

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

TË FUNDIT

Bratislavë, Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Kryeministri Edi Rama “kritikoi” vonesat e anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ndërsa mbante fjalën e tij në panelin e diskutimit...

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×