Japonia gjurmon tetë anije luftarake ruse dhe kineze pranë territorit të saj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën tetë anije luftarake ruse dhe kineze janë parë në detet pranë Japonisë këtë javë.

Kjo është një tjetër shenjë e presionit të dukshëm që të dy partnerët kanë bërë mbi Tokion pasi marrëdhëniet përkeqësohen përkatësisht mbi Ukrainën dhe Tajvanin.

Ministria e Mbrojtjes së Japonisë tha të martën se forcat e saj kishin vëzhguar pesë anije luftarake ruse të udhëhequra nga një anti-nëndetëse shkatërruese që kalonin me avull përmes ngushticës Tsushima, e cila ndan Japoninë dhe Korenë e Jugut.

- Advertisement -

Flotilja ruse me pesë anije ka qenë pranë ishujve japonezë për një javë, nga Hokkaido në veri në Okinaëa në jug, tha ministria në një njoftim për shtyp.

Ndërkohë, të paktën dy anije luftarake kineze dhe një anije furnizimi u panë të martën në ishujt Izu, rreth 500 kilometra (310 milje) në jug të kryeqytetit Tokio. Një nga ato anije dukej të ishte Lhasa, një shkatërrues i raketave të drejtuara tip 55 dhe një nga anijet sipërfaqësore më të fuqishme të Kinës.

Grupi ka operuar në ujërat pranë Japonisë që nga 12 qershori, tha ministria.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×