‘Justifikimi se na duhen hotele masive, vetëm për betonizim të plazheve’ thotë aktivisti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivisti mjedisor Ened Mato është i mendimit se turizmit shqiptar i mungon qëndrueshmëria. Ai shprehet kritik ndaj projekteve të mëdha hoteliere duke marrë si shembullin më të gabuar betonizimin e bregdetit të Durrësit.

“Po të shohim turizmin e Durrësit se si është shkatërruar gjithë bregdeti, duke hequr pyjet duke bërë beton të lartë tregon se është shkatërruar peizazhi për të akomoduar disa njerëz, tani Durrësi e mbajti këtë, por Dhërmiu, Jala, Qeparoi dhe plazhe të tjera gjysmë-ekzotike, të vogla, nuk mbajnë fare as hoteleri, as shkatërrime të kësaj natyre si në Durrës, që vazhdon deri 3 kilometra më tej,” – u shpreh Mato.

“Justifikimi se na duhen hoteleri masive në plazhet e Rivierës është për betonizimin e atyre plazheve,” – këmbënguli Mato duke shtuar se do shkatërrohet peizazhi.

- Advertisement -

Mato iu referua më pas gjetjeve të Barometrit sipas së cilave mesatarisht shqiptarët shpenzojnë rreth 2,500 lekë në ditë për pushime. Thënë këtë ai këmbënguli se në Rivierë ku dhomat e hoteleve shkojnë deri në qindra euro nata, ndërtimi i tyre nuk është për shqiptarët dhe turizmi masiv mund të dëmtojë natyrën.

“Pse u dashkan 100 hotele në Dhërmi me nga 300 euro nata, pse u dashka në Jalë 6 resorte siç duan të bëjnë, me 200-300 euro nata ku 400 metra është gjithë plazhi, ku do të shkojnë gjithë këta njerëz që do të vijnë, ky është shkatërrim i natyrës, […] ato plazhe nga ana ekologjike nuk i mbajnë këto masa njerëzish,” – tha Mato.

Aktivisti theksoi se pas shkatërrimit të natyrës në Rivierë do të mbeten vetëm godinat e betonit si në Durrës.

Deklarata e tij nxiti debate në emisionin “Barometri”, ku opinion ndryshe kishte Arben Çipa, sipërmarrës, njëherësh drejtues i një shoqate me operatorë turistikë.

LEXONI GJITHASHTU:

 
Etiketimet

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

"Një Sekretare e Përgjithshme kapet në flagrancë duke marrë lekë. Si mund të ndodhë kjo? Ana e pëlqyeshme e kësaj medalje është që kapet...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. vijon...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

TË FUNDIT

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

"Një Sekretare e Përgjithshme kapet në flagrancë duke marrë lekë. Si mund të ndodhë kjo? Ana e pëlqyeshme e kësaj medalje është që kapet...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. vijon...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se arrestimi i zyrtares...

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×