English

Karnavalet e Pojanit në Maliq, festa tradicionale ka si qëllim ruajtjen e traditës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe këtë vit banorët e Pojanit në Maliq kanë organizuar karnavalet. Kjo festë ka si qëllim ruajtjen e traditës dhe tërheqjen e turistëve vendas dhe të huaj.

- Advertisement -

Banorët e fshatit Pojan në bashkinë Maliq edhe këtë vit në një ditë të ftohtë dimri organizuan “Rrogeçërit” një festë kjo tradicionale e këtij fshati. Ashtu siç është e tillë edhe në fshatra të tjerë përreth Pojanit. Për Klajdi Lulollari festa është rikthyer pas vitit 1990 ndërkohë që këtë vit kanë qenë të ftuar edhe nga Malësia e Sharrit pasi rrogeçërit për nga mënyra e organizimit ngjajnë me njëri tjetrin.

Neshat Mehmeti vjen nga Malësia e Sharrit në këtë karnaval të fshatit Pojan, sipas tij banorët e Malësisë së Sharrit i ruajnë karnavalet dhe rrogeçërit edhe për të treguar se banorët e kësaj krahine janë autoktonë në trojet e tyre.

Qëllimi i karnavaleve të Pojanit ka për qëllim ruajtjen e traditës dhe tërheqjen e turistëve vendas dhe të huaj dhe rritjen e përmasave të organizimit në të ardhmen.

Krahas Pojanit karnavalet organizohen edhe në Progër e Polenë të Korçës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?