KE kundër pasaportave të arta: Tërhiquni nga skema ose rrezikoni pezullimin e vizave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian kërkon nga Shqipëria që të heqë dorë nga skema e dhënies së shtetësisë për investitorët e huaj, ose siç njihet ndryshe me termin pasaportat e arta.

Ky rekomandim vjen në raportin e pestë për monitorimin e pezullimit të vizave të komisionit evropian.

Në raport bëhet me dije se avancimi në një program të tillë mund të çojë në pezullimin e regjimit të vizave.

- Advertisement -

“Ngritja e një skeme të nënshtetësisë së investitorit do të ishte në kundërshtim me rekomandimet e bëra në Raportin e Katërt në kuadër të Mekanizmit të Pezullimit të Vizave dhe paketës së zgjerimit 2021. Komisioni mendon se, nëse skema të tilla vlerësohen, ato përbëjnë një rrezik në rritje për sigurinë e brendshme dhe politikën publike të Shteteve Anëtare, regjimi pa viza mund të pezullohet”, thuhet në deklaratën e KE-së.

Qeveria përmes një vendimi të miratuar më 29 korrik të këtij viti i hapi rrugë punësimit të një kompanie ndërkombëtare për promovimin e pasaportës shqiptare në botë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ben Andoni: Pse Kurti nuk duhej të kërkonte ndihmë nga Erdogan

Gazetari Ben Andoni tha në një intervistë për Euronews Albania se atributet e presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Serbi dhe atributet e presidentes Vjosa...

Analisti: Rusia e do Kosovën si një mini Ukrainë

Analisti Seladin Xhezairi tha në një intervistë për Euronews Albania se implikimi i Rusisë përmes Serbisë në Ballkanin Perëndimor synon të krijojë një mini...

Osmani nga Moldavia: Na duhet ndihma e miqve për të luftuar grupet kriminale në Veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, merr pjesë këtë të enjte në Samitin e Liderëve Evropianë në Moldavi. Gjatë një prononcimi të dhënë në nisje të...

TË FUNDIT

Ben Andoni: Pse Kurti nuk duhej të kërkonte ndihmë nga Erdogan

Gazetari Ben Andoni tha në një intervistë për Euronews Albania se atributet e presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Serbi dhe atributet e presidentes Vjosa...

Analisti: Rusia e do Kosovën si një mini Ukrainë

Analisti Seladin Xhezairi tha në një intervistë për Euronews Albania se implikimi i Rusisë përmes Serbisë në Ballkanin Perëndimor synon të krijojë një mini...

Osmani nga Moldavia: Na duhet ndihma e miqve për të luftuar grupet kriminale në Veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, merr pjesë këtë të enjte në Samitin e Liderëve Evropianë në Moldavi. Gjatë një prononcimi të dhënë në nisje të...

Vuçiç përplaset me Vjosa Osmanin në Moldavi! Ja çfarë deklaruan

Serbia duhet të ndalojë aktivitetet e saj që synojnë destabilizimin e Kosovës për t'i dhënë fund dhunës në veri të vendit, tha të enjten...

Basha me të rinjtë në Vlorë: Nuk ndryshon gjë me politikë të vjetër e tallava

Lulzim Basha u takua me të rinjtë në Vlorë ku dhe bëri thirrje për ndryshimin e frymës politike. Ai kujtoi se në zgjedhjet e 14...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×