Kina ndërton bazën më të madhe të energjisë në botë në mes të shkretëtirës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtimi i bazës më të madhe të energjisë së erës dhe diellit në botë në shkretëtirë është duke u zhvilluar në shkretëtirën e shtatë më të madhe të Kinës, në shkretëtirën Kubuqi, rajoni autonom i Mongolisë së Brendshme.

Qindra buldozerë punojnë për të rrafshuar tokën.

Pasi të përfundojë, baza, me një kapacitet të instaluar prej 16 milion Kw, do të jetë në gjendje të transferojë rreth 40 miliardë kWh energji elektrike në rajonin Pekin-Tianjin-Hebei çdo vit, duke zëvendësuar djegien e rreth 6 milionë ton qymyr dhe duke reduktuar karbonin dioksidi me rreth 16 milionë tonë.

- Advertisement -

Në të njëjtën kohë në shkretëtirën Tengger, ndërtimi i bazës më të madhe fotovoltaike të shkretëtirës së Kinës është gjithashtu duke u zhvilluar mirë. Kur të përfundojë, baza do të prodhojë rreth 5.78 miliardë kWh energji elektrike në vit.

Sot Kina është ndotësi numër një në botë, e ndjekur nga SHBA dhe India. Si ndotësit kryesorë, qytetet e Kinës kanë rekordin më të keq të ndotjes së ajrit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

TË FUNDIT

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×