Kompania indiane: 1200 dollarë gjobë nëse shqetësoni kolegun gjatë pushimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për shumicën e punonjësve në mbarë botën, pushimet janë një moment me rëndësi për t’u çlodhur.

Gjëja e fundit që ata duan ndërkohë që po pushojnë është një telefonatë e bezdisshme nga kompania apo nga ndonjë koleg, por fatkeqësisht thirrje të tilla dhe kërkesa urgjente në lidhje me punën nuk janë aq të rralla dhe përfundojnë duke prishur një pushim të planifikuar prej kohësh.

Një kompani indiane ka një zgjidhje për këtë. Punonjësit e Dream11 me bazë në Mumbai, kanë për të paguar këtë gjobë 1200 dollarëshe nëse dikush do të kontaktoje një koleg në kohën e pushimit.

- Advertisement -

Kompania, e themeluar në vitin 2008, e ka të detyrueshme që punonjësit të marrin të paktën një javë pushim në vit. Sipas kompanisë deri më tani, sistemi ka rezultuar efektiv, sepse sipas drejtuesve të Dream11 kjo kohë e pandërprerë i lejon punonjësit të pushojnë plotësisht dhe të kthehen në punë të gatshëm për të dhënë më të mirën e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×