English

Kosova barazon në shtëpi me Zvicrën, ndizen shpresat për kualifikim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova ka marrë një barazim me shumë vlerë ndaj Zvicrës në shtëpi, me përballjen e mbyllur në shifrat 2-2.

- Advertisement -

Në një stadium plotë e përplot ku biletat u shitën në harkun kohor të 3 orëve, dardanët mbështetën maksimalisht skuadrën e tyre, me këta të fundit të cilët u kundërpërgjigjën në të njëjtën mënyrë.

Zviceranët do të kalonin në avantazh në pjesën e parë me Remo Freuler, ndërsa në të dytën, Kosova do të shtonte ritmin.

Vedat Muriqi solli barazpeshën, duke ngritur peshë stadiumin Fadil Vokrri, por një autogol i Rrahmanit, ktheu miqtë tek avantazhi. Hyrja e Korenicës në lojë i dha më tepër shtysë ofensivës dardane, me 26-vjecarin që asistoi për Bomberin Muriqi dhe ky i fundit ndali topin në rrjetë.

1 pikë që mban gjallë shpresat për kualifikim tek Kosova, e cila renditet në vendi ne pestë në grupin I me 4 pikë. Në krye qëndron Zvicra me 3 fitore dhe 2 barazime, ndërsa në përballjen e ardhshme presin Andorrën.

Dardanët kanë një tjetër përballje delikate në vijim, ndaj Rumanisë, ku një fitore do t’i afronte më tepër me kreun. Në përballjet e tjera të këtij grupi, Rumania barazoi me Izraelin 1-1, ndërsa sfida Andorra-Bjellorusi u mbyll me rrjeta të paprekura.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×