Kush e ka kërcënuar me vrasje Vuçiçin? Analisti serb flet për Euronews

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti serb, Dushan Janiç thotë se nuk ka një përpjekje të vërtetë për të eleminuar fizikisht Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Në një intervistë për Euronews Albania, Janiç u shpreh se kërcënimet ndaj Vuçiçit i sheh si një mesazh ndaj partive të koalicionit qeveritar.

“Ka pasur disa informacione më parë, por tani nuk është shumë oportuniste të shohim materialet televizive që treguan arrestimin e një personi. Personalisht nuk jam i habitur nga kjo. Por nuk besoj se është një përpjekje e vërtetë për të eleminuar presidentin Vuçiç, por më tepër një mesazh ndaj partive të koalicionit.

- Advertisement -

Mund të them se institucionet tona, shërbimi sekret, kanë qenë shumë tolerante ndaj organizatave ekstemiste, që nga periudha e ish-kryeministrit Koshtunica dhe presidentit Tadiç. Këto organizata janë toleruar dhe politika i ka mbështetur ato. Është sërish politika që i nxit të lëvizin kundër Vuçiçit”, theksoi ai.

Të ashtuquajturit patriotë zhvilluan në Serbi një protestë para parlamentit mbrëmjen e djeshme dhe kërcënuan hapur se do të vrisnin presidentin Vuçic dhe të gjithë bashkëpunëtorët e tij.

Ekstremistët e djathtë serbë protestuan kundër autoriteteve në vend dhe dialogut me Kosovën, që zhvillohet nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Në këtë protestë, të organizuar nga organizata e ekstremit të djathtë, “Patrulla e Popullit”, u panë edhe simbolet e grupit mercenar rus, Wagner.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

“Fluturon” gjeli i detit, fermerët: Kanë shumë shpenzime

Me festat e dhjetorit, vijnë dhe rritjet e çmimeve. Gjeli i detit, produkti që nuk mungon në asnjë tryezë, do të kushtojnë në shtrenjtë...

TË FUNDIT

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

“Fluturon” gjeli i detit, fermerët: Kanë shumë shpenzime

Me festat e dhjetorit, vijnë dhe rritjet e çmimeve. Gjeli i detit, produkti që nuk mungon në asnjë tryezë, do të kushtojnë në shtrenjtë...

“Morën 20 mijë € në lokal”, Lala: Babai i Liridonës më tha do dalin krime të mëdha

Gazetarja Klodjana Lala tha në një intervistë për Euronews Albania se Prokuroria e Kosovës duhet të hetojë burimin e pasurisë së Naim Murselit, njeriu...

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×