Kushtet në vijën e frontit në Ukrainë, gratë e ushtarëve rusë protestë në Moskë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gratë e ushtarëve rusë kanë marrë pjesë në protestën e parë publike në rrugët e Moskës, që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Sipas mediave të huaja, lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Mësohet se protestuesit u mblodhën në sheshin Teatralnaya duke mbajtur pankarta që kërkonin që partnerët e tyre të largoheshin nga vija e frontit në Ukrainë, duke u shkëmbyer me trupa të tjerë, pra me një rotacion.

- Advertisement -

Po ashtu bëhet e ditur se kjo protestë u shpërbë nga policia brenda pak minutash.

Ka pasur shembuj të grave dhe nënave ruse që bëjnë thirrje online duke protestuar ndaj kushteve të të dashurve të tyre pothuajse çdo ditë që nga shkurti i vitit të kaluar, por ligjet në Rusi i kanë penguar ato të protestojnë fizikisht.

Ministria e Mbrojtjes britanike tha se protesta është një shenjë që të afërmit dhe trupat ushtarake mendojnë se vendosja pa rotacion në vijën e frontit shihet si “gjithnjë e më shumë e paqëndrueshme”.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

TË FUNDIT

Stoltenberg: Ja ku dallojnë lufta në Ukrainë dhe ajo në Gazë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të martën se ligji ndërkombëtar duhet të vlejë për çdo konflikt, por shtoi se lufta në...

Vodhën rreth 1 kg flori, detaje të reja nga grabitja në argjendarinë në Kamëz

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×