Kuvendi njeh Gazment Bardhin si kreun e grupit të PD, Felaj: Nuk ka ndryshime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Seanca plenare e kësaj të enjteje u shoqërua me debate të shumta lidhur me çështjen se kujt i takon drejtimi i grupit parlamentar të PD-së.

Në fjalën e saj drejtuesja e seancës plenare, nënkryetarja e Kuvendit Ermonela Felaj, deklaroi se është vënë në dijeni të shkresës ku 28 deputetë të PD konfirmojnë Gazment Bardhit në krye të grupit.

Ajo theksoi se Kuvendi nuk i është përgjigjur kësaj shkrese, për sa kohë është thjesht një konfirmim dhe nuk ka ndryshime në drejtimin e grupit të PD-së.

- Advertisement -

Sipas Felaj Kuvendi njeh Gazmend Bardhin si kreun e grupit parlamentar, por ftoi deputetët demokratë që problematikat t’i zgjidhin brenda grupit dhe jo në Kuvend.

“Kjo shkresa që mban titullin ‘njoftim’, dhe vetëm njoftim nuk është as nga forma, por është hartim, thotë: ‘Grupi parlamentar i PD diskutoi mbi situatën e paprecedentë të krijuar nga ana juaj, lidhur me kryesinë e grupit tonë, duke iu drejtuar Kryetares së Kuvendit’.

E çfarë do me thënë kjo? Është njoftim?

Dhe vazhdojmë në fund: ‘Për këtë arsye, në mbështetje të nenit 16 të rregullores ne deputetët anëtarë të grupit të Partisë Demokratike ju konfirmojmë se kryetar është Gazment Bardhi, dhe vijnë më pas nënshkrimet. Dhe qartësisht konfirmimi nuk është ndryshim dhe s’ka nevojë të bëhet njoftim Kuvendit aty ku gjërat nuk kanë ndryshuar’, u shpreh Felaj.

Që të jemi të qartë, këtu folën deputetë jashtë grupeve parlamentare, Kuvendi i Shqipërisë është i gatshëm të veprojë konform rregullores, prandaj i kërkon të gjithë deputetëve që janë pjesë formalisht e PD-së, pasi keni deklaruar vetë cilës parti i përkisni që në fillim, për këtë arsye ju bëjmë thirrje thirrin arsyes dhe bëjini vetë rregullimet brenda grupit parlamentar pasi këto nuk mund t’i bëjë Kuvendi.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

TË FUNDIT

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×