Largimi i mjekëve nga Shqipëria, Dollenberg: Rritja e pagave nuk e frenon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja e pagave për mjekët specialist duket se nuk do të frenojë largimin e bluzave të bardha.

Sipas gjykimit të mjekes Aurora Dollenberg, politika mbajtëse duhen bërë për mjekët e rinj, të cilët në sondazhet e kryera nga Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë kanë nxjerrë në pah se arsyeja e largimit nga shqipëria nuk janë pagat por edukimi në vazhdim.

“Është pikërisht kategoria mjek i ri që po largohet, mjeku specialist është i etabluar në sistemin shëndetësor shqiptar dhe shpërblimin do e quaj shumë pozitiv, por duhet të mendohet për atë fraksionin e mjekve të rinj si ti motivojmë të mos largohen dhe ëshët pikërishte dukimi në vazhdim, që nënkupton specializimet me kuota të paguara e drejta për të bërë doktoratura është arsyeja pse ikin se duan një kariere të sigurt në vendet europiane”, u shpreh ajo.

- Advertisement -

Sa i takon deklaratës së kryeministrit se studentëve të mjeksisë do t’ju jepet diploma pas përfundimit të praktikës dhe jo të studimeve dollemberg e komenton:

“Të gjithë ata që startojnë të anazhohen që në momentin zero , e quaj një masë të rëndësishme, për të siguruar staf mjeksor për 5 vitet e ardhëshme, por nuk mund të zbatohet për ato që kanë nisur tashmë fakultetin ose e kanë mbaruar atë”, theksoi ajo.

Sipas të dhënave të Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, Shqipërisë i kanë ikur deri më tani 5000 bluza të bardha, 1500 prej të cilëve mjek të punësuar në Gjermani.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

TË FUNDIT

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×