Lufta paralele e Volodymyr Zelensky-t kundër oligarkëve ukrainas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se Kievi ka marrë kontrollin e pesë kompanive strategjike që më parë ishin në pronësi të oligarkëve ukrainas.

Qeveria ukrainase ka kapur prodhuesin më të madh të naftës në vend si dhe rafinerinë më të madhe të vendit, e cila mbylli operacionet pas sulmeve me raketa ruse në muajt e parë të pushtimit.

Të dyja kompanitë kontrolloheshin nga Igor Kolomoyski, një oligark që dikur mbështeti kandidaturën presidenciale të Zelensky-t në vitin 2019 dhe që tani po përballet me hetime për falimentimin e PrivatBank, një tjetër prej kompanive në të cilat ai mori pjesë. Deri në mesin e viteve 2010, Kolomoisky ishte një nga njerëzit më të fuqishëm në Ukrainë.

- Advertisement -

Konfiskimet shtetërore, të cilat zyrtarët ukrainas i përshkruajnë si të përkohshme, vijnë në mes të sulmeve të javëve ruse ndaj infrastrukturës energjetike në të gjithë vendin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

TË FUNDIT

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×