Lufta pengon kultivimin e grurit në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të drithërave, e autoritetet vendase paralajmërojnë se mes bombardimeve e kanë të pamundur kultivimin.

Për këtë, bota pritet të përballet me një krizë të mundshme ushqimore. Çmimet çdo ditë janë në rritje dhe miliona njerëz janë në rrezik të vuajnë nga uria.

Lufta në Ukrainë kërcënon furnizimet e të korrave kryesore.

- Advertisement -

Presidenti Zelenski shtroi pyetjen se “si mund të mbjellë Ukraina nën bombardimet e vazhdueshme ruse?”

Ministri i Bujqësisë i Ukrainës, Roman Leshchenko, u shpjegoi problemin e sigurisë ushqimore anëtarëve të Parlamentit Evropian në Bruksel.

“Kanalet kryesore për dërgimin e të korrave dhe drithërave janë portet tona detare. Aktualisht ato janë pjesërisht ose (plotësisht) të shkatërruara. Vetëm disa orë më parë, porti i grurit Mikolayiv u shkatërrua nga bombat ruse. Ne kishim një pajisje të madhe magazinimi atje, gjithçka u shkatërrua”, u shpreh Roman Leshchenko.

Çmimet e grurit kanë arritur nivele rekord në ditët e fundit, po kështu edhe çmimi i vajit të lulediellit.

Të paktën 50 vende varen nga Rusia dhe Ukraina për 30%, ose më shumë të furnizimit të tyre me grurë.

Vendet e varfra po mbajnë peshën kryesore të rritjes së çmimeve. Shumë prej tyre ishin në vështirësi financiare, pasi në mes të pandemisë po përballeshin me kriza borxhi.

Konflikti në Ukrainë, pandemia dhe ndryshimet klimatike po kontribuojnë në një krizë të madhe ushqimore, e pak vende janë të afta të përballen.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

TË FUNDIT

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...

Dodik del para gjykatës, shpërfilli vendimet e përfaqësuesit ndëkombëtar Schmidt

Lideri i serbëve në Bosnje-Hercegovinë, Millorad Dodik, ka dalë të mërkurën para gjykatës, në nisje të procesit gjyqësor kundër tij, lidhur me refuzimin e...

Këshilli i Ministrave miraton projektligjin për dhënien e amnistisë, kush përfiton

Ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është votuar projektligji për dhënien e amnistisë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Drejtësisë, Ulsi...

Njihej si krahu i djathtë i Rexhepit, kush është Remzi Azemi që u prangos për vrasje

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me shtetasin Remzi Azemi, i arrestuar ditën e sotme në Maqedoninë e Veriut, pasi akuzohet për vrasjen e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×