English

Luftë qeseve plastike, ndalohen me ligj, por përdoren masivisht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeset plastike nuk lejohet të përdoren në Shqipëri prej një viti. Por, në terren ligji duket se nuk zbatohet, pasi shumë biznese dhe qytetarë vazhdojnë të shkëmbejnë mallra me qeset e ndaluara.

- Advertisement -

Për këtë arsye, qeveria paralajmëron masa të ashpra ndëshkuese për shkelësit e ligjit dhe jo më vetëm fushata sensibilizuese.

Ministrja e Turizimit, Mirela Kumbaro dhe ajo e Financave, Delina Ibrahimaj kanë rënë dakord të bashkëpunojnë për të luftuar përdorimin e tyre, duke shtuar kontrollet edhe me përfshirjen e policive bashkiake.

Kujtojmë se nga dhjetori deri në prill të këtij viti, Task Forca ka kryer 2500 inspektime dhe ka marrë 7 masa administrative.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?