Lumi Ishëm del nga shtrati, banori në fshatin Mallkuç: Përmbytje disa herë në vit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lumi Ishëm ka dalë nga shtrati si pasojë e reshjeve që kanë vijuar me intensitet të lartë që prej mbrëmjes së djeshme.

Për pasojë, fshati Mallkuç në Krujë është përmbytur. Gazetarja e Euronews Albania, Ortensa Budlla raporton se rrezikohen banesat që ndodhen përreth.

“Unë ndodhem në fshatin Mallkuç, aty ku që prej ditës së djeshme ka një rritje të reshjeve, ku lumi Ishëm ka dalë nga shtrati duke rrezikuar edhe banesat që ndodhen përreth. Në fakt, është një situatë që nuk ndodh për herë të parë. Prej vitesh, në stinën e dimrit banesat e tyre përmbyten, duke shkaktuar dëme materiale jo vetëm në orenditë shtëpiake, por edhe në bujqësi”, raportoi ndër të tjera Budlla.

- Advertisement -

Ndërsa, një banor i zonës u shpreh se ka përmbytje disa herë në vit.

“Që pas 1990-ës, jo një herë në vit, jo dy herë në vit, jo tre herë në vit, mbi dhjetëra herë në vit, situata përkeqësohet. Mjerë ne në Shqipëri që na ka zënë, nuk punohet, nuk thellohen kanalet, nuk pastrohen. Edhe po u pastruan, vjen esavatori, më parë shkon se sa vjen. Nuk është hera e parë. Të gjitha fushat, nuk disponohet asgjë, na ruajtë Zoti. Që nga mbrëmë, niveli i ujit ka ardhur duke u rritur dhe do të rritet”, theksoi banori.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

TË FUNDIT

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...

Granata dore e armë zjarri, detaje nga sulmi në Veri ku mbeti i vrarë 1 polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×