Lviv, aty ku armiku luftohet me parulla patriotike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lvivi, në perëndim të Ukrainës, nuk është prekur ende nga luftimet dhe patriotizmi dhe rezistenca ndaj pushtuesve organizohet me anë të mesazheve të fuqishme.

Një biznes printimi i ka vënë makineritë e tij në shërbim të vendit, duke printuar banera dhe postera me parulla patriotike për Ukrainën.

“Këto janë parulla patriotike që motivojnë popullin dhe ushtarët tanë. Ne e bëjmë këtë për patriotizëm dhe shpirt luftarak. E bëjmë për njerëzit. Këtu shkruhet që kjo është toka jonë dhe ne nuk do të lëshojmë asnjë copë të saj. Krimea, Donbasi dhe Luhansku janë pjesë e Ukrainës dhe ne s’i lëshojmë”, u shpreh Volodymyr Kotovitch, pronar dyqani printerësh.

- Advertisement -

Parulla dhe simbole mund të gjenden në dyqanet e qytetit, ku ka edhe suvenire si për ata që largohen dhe që duan të kenë diçka me vete, ashtu edhe për ata që zgjedhin të qëndrojnë.

“Propagandë apo jo, rusët erdhën në tokën tonë dhe ne duhet të mbrohemi. Nëna ime më thotë të largohemi nga Ukraina sa herë që bien bombat, sepse nuk kemi më shtëpi. Po ku të shkojmë?”, tha Yarmola Mikhaïlina, shitëse.

Në rrugët e Lvivit, banerat shkëlqejnë edhe në ndërtesat publike, bashkë me artistët e rrugës ose ata të posterave, që i kanë dhënë jetë një arti kundër pushtimit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×