‘Majko t’i kërkojë falje Diasporës’, Logu: S’e ka kuptuar vendimin e Kushtetueses

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Marash Logu thotë se ish-ministri për Diasporën, Pandeli Majko duhet t’u kërkojë falje shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit, pasi nuk u garantoi të drejtën e tyre kushtetuese për të votuar në zgjedhjet e 25 prillit të vitit 2021.

Në një intervistë për Euronews Albania, Logu u shpreh se Majko nuk e ka kuptuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Sipas tij,në vendimin e Kushtetueses thuhet se Kuvendi, qeveria dhe KQZ nuk e garantuan në praktikë të drejtën për ushtrimin e votës së emigrantëve.

- Advertisement -

“Mendoj se zoti Majko, më pak se kushdo tjetër, duhet të fliste në këtë rast. Ka zgjedhur momentin më të gabuar për të folur. Njeriu që për katër vite ka qenë ministër i Shtetit për Diasporën, nuk arriti të realizonte një të drejtë themelore të Diasporës. Nuk është e vërtetë ajo që thotë zoti Majko.

Mua më habit se si një deputet i Kuvendit i Shqipërisë, se si një ish-kryeministër dhe ish-ministër, merr guximin të flasë për një vendim që nuk e ka lexuar dhe nuk ka lexuar kërkesën. Kërkesa e Diasporës për Shqipërinë e Lirë ka pasur të bëjë qartazi me konstatimin e cënimit të votës së emigrantëve, sepse në praktikë, Kuvendi, qeveria, KQZ nuk e garantuan këtë të drejtë. Do ishte në nderin e zotit Majko që t’u kërkonte falje Diasporës shqiptare, që nuk iu realizoi një të drejtë”, theksoi ai.

Në zgjedhjet e 25 prillit, shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit iu është cenuar e drejta kushtetuese e votës.

Ky është vendimi që ka shpallur Gjykata Kushtetuese pas padisë që ngriti organizata “Diaspora për Shqipërinë e Lirë”, e cila ankimonte vendimin e Ministrisë së Shëndetësisë, që më datë 19 prill 2021, pak ditë para zgjedhjeve të përgjithshme, vendosi karantinimin e të gjithë personave që vinin nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia, duke iu pamundësuar kështu ardhjen në Shqipëri.

Për të shmangur përsëritjen e një vendimi të tillë, Gjykata detyron Kuvendin që të bëjë ndryshimet e nevojshme në legjislacion në mënyrë që t’u mundësohet e drejta e votës shqiptarë ve që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

TË FUNDIT

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×