Manxhari: Refuzoj kategorikisht që shqetësimi kryesor të jetë paga e pedagogëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pedagogia Mimoza Haxhari thotë se paga nuk mund të jetë shqetësimi kryesor i pedagogëve, të cilët prej disa ditësh kanë dalë në protestë dhe kanë bojkotuar mësimin.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Haxhari u shpreh se e mbështet protestën dhe nënvizoi se arsimi është në gjendjen më kritike që ka qenë ndonjëherë.

“Unë kam shprehur reagimin tim personal dhe mënyrën se si personalisht e konceptoj rolin që ka arsimi në jetën shoqërore. Nuk është në jetën individuale të atyre personave që frekuentojnë dhe ndjekin bankat e shkollës, por është obligim për të gjithë shoqërinë. Unë nuk jam organizatore e protestës, por e përqafova protestën.

- Advertisement -

Refuzoj në mënyrë kategorike, elementi financiar është i rëndësishëm, pa burimet financiare nuk mund të garantosh mundësinë e jetesës, por u bashkova me këtë protestë. Arsimi është në gjendjen më kritike që ka qenë ndonjëherë”, theksoi ajo.

Universiteti i Mjekësisë ka vendosur për rritjen e pagave të personelit akademik në kufirin maksimal të përcaktuar në vendimin e Këshillit të Ministrave të datës 5 tetor 2002, ku parashikohet rritja e pagës me 7% nga buxheti i shtetit dhe 8% nga universitetet.

Sipas vendimit të Bordit të Administrimit të këtij universiteti, efektet financiare për çdo nivel page mbi kufirin minimal deri në kufirin maksimal do të mbulohen nga të ardhurat e Universitetit të Mjekësisë, Tiranë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

"E ndoqa me vëmendje atë intervistë, ishte hera e parë që fliste. Deri tani familjarët kanë folur përmes gazetarëve, nëpërmjet xhaxhait, i cili e...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

TË FUNDIT

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

"E ndoqa me vëmendje atë intervistë, ishte hera e parë që fliste. Deri tani familjarët kanë folur përmes gazetarëve, nëpërmjet xhaxhait, i cili e...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...

Shfaqja e Eno Peçit që bën bashkë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë

Exil është baleti me koreografi nga Eno Peçi që bën bashkë në Tiranë teatrin e baletit të Kosovës dhe Shqipërisë. Një koreografi që ka...

Vrasje e shpërthime me tritol, detaje për të shumëkërkuarin Bitri që arrestua sot

Eljo (Ervis) Bitri, 35-vjeç lindur dhe banues në Gostimë të Elbasanit është në listën e 14 personave të shpallur në kërkim nga SPAK në...

Çfarë zbuloi hetimi i prokurorisë për sulmin kibernetik? Gazetari jep detajet

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati ka dhënë detaje në lidhje me hetimin e prokurorisë për sulmin kibernetik ndaj sistemeve digjitale të vendit tonë. Ferhati...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×