English

Maqedonia e Veriut fillon inspektimet e ndërtesave pas tërmetit në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërkohe që në Shqipëri kanë nisur hetimet për pallatet e dëmtuara nga tërmeti, nga Maqedonia e Veriut ekspertët ndajnë eksperiencën e tyre se si kanë arritur sigurinë e nevojshme ndërtesat e tyre pas tërmetit shkatërrues të vitit 1963.

- Advertisement -

Njëri prej tyre, inxhinieri sizmik Mihail Garevski vlerëson se pjesa më e madhe e ndërtimeve në Shkup janë shumë të sigurta në aspektin sizmik. Tërmeti i vitit 1963 i cili mori mbi 1 mijë jetë në Shkup, sipas tij ka ndikuar në rritjen e masave të sigurisë gjatë ndërtimit.

“Në Shkup pikërisht për shkak të tërmetit të vitit 1963 i kushtohet shumë rëndësi cilësisë së ndërtimeve. Sidomos pas viteve ‘80, kur përmirësohet cilësia e betonit dhe hekurit, kështu që kemi ndërtime shumë të sigurta në këtë aspekt”, u shpreh Garevski.

Garevski, i cili ishte dhe kryetar i Shoqatës Evropiane të inxhinerisë sizmike, shpjegon fazat që duhet të kalojnë ndërtimet në Maqedoninë e Veriut.

“Nga viti 1964 e këtej në Maqedoni ka rregulla sizmike gjatë ndërtimit, të cilat vlenin në gjithë Jugosllavinë. Që atëherë, projektuesit i marrin parasysh forcat sizmike. Gjithashtu kemi revizorë të autorizuar të cilët i kontrollojnë projektet, si dhe mbikëqyrje gjatë ndërtimit, pra nëse ndërtimi në praktikë i përmbahet projektit”.

Inxhinieri Garevski ka vizituar Durrësin menjëherë pas tërmetit dhe thotë se një pjesë e madhe e ndërtimeve në Shqipëri janë të sigurta, pasi energjia që çliroi tërmeti i 26 nëntorit sipas tij ishte shkatërruese. 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×