English

Masat për Matën dhe Breçanin, përgjimet që çuan në hetim grupin kriminal (Akuzat)

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SPAK lëshoi mbrëmjen e të hënës 11 urdhër-arreste, në kuadër të hetimeve për një grup të strukturuar  kriminal, ku janë ekzekutuar vetëm katër prej tyre.

- Advertisement -

Mbi 11 të dyshuarit janë ngritur akuza për “Pastrim parash”, “Grup i strukturuat kriminal”, “Trafik dorge”, “Sigurim kushtesh për të kryer vrasje”, “Shpërdorim detyre” dhe “Përkrahje e autorit të krimit”.

Gazetari i Euronews Albania Eni Ferhati bën me dije se lëshimi i urdhër-arresteve erdhi pas zbërthimit të mesazheve nga aplikacioni i koduar “SKY ECC“.

“Operacioni i radhës i Prokurorisë së Posaçme vjen në kuadër të zbardhjet së transkiptimeve të ardhura nga autoritetet franceze mbi zbërthimin e rrjetit të enkriptuar Sky Ecc.

Në kuadër të këtyre hetimeve një prej këtyre fraksioneve ka çuar në zbërthimin e këtij grupi të dyshuar kriminal në përbërje të të cilit kanë qenë ish-zyrtarë të lartë policor, oficer aktual dhe pjesëtarë të krimit të organizuar.

Hetimet për grupi kriminal janë duke nisur nga “Trafiku i drogës”, “Përkrahje e autorit të krimit”, “Sigurimi i kushteve për të kryer vrasje”, “Pastrim parash” dhe akuza të tjera si “Shpërdorimi i detyrës””, tha Ferati.

Në kuadër të operacionit është arrestuar ish-zëvendës drejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani dhe është shpallur në kërkim djali i tij Eralbi Breçani,cilët akuzohen për “Përkrahje të autorit të krimit” dhe “Pastrim parash”.

Po ashtu, është arrestuar edhe Shefi i Krimeve në Komisariatin numër 6, Dedan Gjoni. Ndaj shefit të krimeve janë ngritur disa akuza për vepra penale, një prej të cilave dyshohet se është ajo e sigurimit te kushteve për të kryer vrasje.

Një ndër punonjësit e policisë që është shoqëruar është edhe Jonida Babameto, oficere e Drejtorisë së Kufirit dhe Emigracionit.

Në kërkim në kuadër të këtij operacioni është edhe biznesmeni Ervin Mata, një emër i njohur për drejtësinë, pas përplasjes që ka patur me, Ervis Martinaj.

Të arrestuar

 • Erzen Breçani, ish-nëndrejtori i Policisë së Tiranës
 • Dedan Gjoni, Shef seksioni per hetimin e Krimeve në Komisariatin numër 6
 • Jonida Babameto, oficere e Drejtorisë së Kufirit dhe Emigracionit
 • Bujar Germizi emër i njohur i botës së krimit në Kukës

Në kërkim (Nuk ndodhen në Shqipëri)

 • Besmir Mustafi
 • Eralbi Breçani, djali i Erzen Breçanit
 • Ervin Mata
 • Besmir Murati
 • Artan Sulejmani
 • Albert Prenga
 • Bajram Gerbova

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?