Mbi 291,000 refugjatë Ukrainas në Hungari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 291,000 refugjatë kanë mbërritur në Hungari nga Ukraina, që prej nisjes së luftimeve me Rusinë.

Organizata “Ndihma për Emigrantët” po punon për të zgjidhur çështjen e akomodimit të përkoshëm, me një godinë të ngritur nga punëtorët e një bujtine.

Pjesëtarët e kësaj organizate prej thuajse një muaji po punojnë shumë për të ndihmuar ukrainasit.

- Advertisement -

“Pas njëfarë kohe, në çdo krizë, njerëzit fillojnë të lodhen. Prandaj u them vullnetarëve tanë, disa prej të cilëve flenë këtu vetëm një ose dy orë, se kjo është një maratonë; dhe nëse doni të ndihmoni për një javë apo dy, qetësohuni dhe merrni një ditë pushim. Bëjeni këtë vazhdimisht, ndryshe do të rraskapiteni”, tha Andreas Siewert, nga Ndihma për Emigrantët.

Refugjatët, kryesisht gra dhe fëmijë, mund të qëndrojnë këtu për 3 net falas. Në qendër lejohen edhe kafshët.

Në stacionin hekurudhor lindor të Budapestit, shoqata dhe kisha po përpiqen t’u lehtësojnë orët e pritjes të vegjëlve, duke krijuar një kënd për ta, ku mund të ushqehen dhe madje të kalojnë pak kohë duke u argëtuar.

Adoleshentët, sipas Krisztina Wolf, koordinatore e vullnetarëve, e kalojnë kohën duke u argëtuar dhe po përpiqen ta heqin vëmendjen nga lufta. Sipas UNHCR-së, thuajse gjysma e refugjatëve janë fëmijë.

Shumica e vullnetarëve në atë qendër thonë se janë të lodhur dhe se traumat e fëmijëve të vegjël po bëhen një barrë mendore edhe për ta. Por ata thonë gjithashtu se “puna për të ndihmuar të tjerët u jep forcë dhe energji”. 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Futbollist shqiptar në akademinë e PSG. Anersi Vaka rrëfen ëndrrën e tij…

Të luash në një skuadër evropiane është ëndrra e çdo të riu shqiptar që është rritur me pasionin për futbollin. Njëri prej tyre është...

Arsenali 5 pikë para vendit të dytë. Në mbrëmje përballja, Man Utd-Chelsea

11 ndeshje të fituara në 15 javë kampionat, Arsenali duket se është sërish një pretendent për fitimin e titullit kampion në Angli. Topçinjtë regjistruan një...

Ministri Hasani niset drejt Brukselit, Samiti ku pritet të marrë pjesë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, është nisur drejt Brukselit, ku ditën e nesërme, më datë 7 dhjetor, do të marrë...

TË FUNDIT

Futbollist shqiptar në akademinë e PSG. Anersi Vaka rrëfen ëndrrën e tij…

Të luash në një skuadër evropiane është ëndrra e çdo të riu shqiptar që është rritur me pasionin për futbollin. Njëri prej tyre është...

Arsenali 5 pikë para vendit të dytë. Në mbrëmje përballja, Man Utd-Chelsea

11 ndeshje të fituara në 15 javë kampionat, Arsenali duket se është sërish një pretendent për fitimin e titullit kampion në Angli. Topçinjtë regjistruan një...

Ministri Hasani niset drejt Brukselit, Samiti ku pritet të marrë pjesë

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, është nisur drejt Brukselit, ku ditën e nesërme, më datë 7 dhjetor, do të marrë...

“Turqia drejt izolimit”, zyrtari i BE: Erdogan të ulë tonet, jo gjuhë të vrazhdë

Retorika e drejtuesve të shtetit turk për vendet fqinje ka rritur shqetësimet në Bashkimin Evropian. Raportuesi për Turqinë në Parlamentin Evropian, NACHO AMOR tha...

Pse nuk ulet çmimi i naftës? Eksperti: Tregtarët abuzojnë, nuk ka konkurrencë

Çmimi i naftës është ulur në tregjet ndërkombëtare rreth 20% përgjatë 2 muajve të fundit. Por në Shqipëri, ai mbetet i pandryshuar dhe për...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×