“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i FBI, Charles McGonigal punonte për oligarkun rus, Oleg Deripaska gjatë kohës që ishte në detyrë.

Në artikullin e New York Times theksohet se “një aktakuzë paralele në Uashington që e ngarkonte  McGonigal për marrjen e të paktën 225.000 dollarëve në pagesa sekrete nga një ish-punonjësi i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci ka ngritur pyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë”.

Pjesë nga artikulli i New York Times

- Advertisement -

Byroja Federale e Hetimit u përpoq të rekrutonte Oleg V. Deripaska, një miliarder rus, si informator rreth vitit 2014, me shpresën se ai mund të hedhë dritë mbi krimin e organizuar dhe, më vonë, ndërhyrje të mundshme në zgjedhjet presidenciale.

Një dekadë më vonë, Deripaska mund t’i ketë kthyer tavolinat FBI-së: prokurorët thonë se oligarku rekrutoi një nga kapësit kryesorë të spiunëve të byrosë, pikërisht kur ai doli në pension, për të kryer punë që sipas tyre shkelte sanksionet e SHBA.

Akuzat e zbuluara këtë javë kundër Charles McGonigal – i cili drejtonte njësinë e kundërzbulimit në zyrën në terren të byrosë në Nju Jork dhe hetonte oligarkët rusë, duke përfshirë Deripaska, sipas aktakuzës – treguan shtrirjen e oligarkut në nivelet më të larta të pushtetit amerikan.

Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhattan se McGonigal punonte për Deripaska ndërsa ishte ende i punësuar në FBI. Megjithatë, rasti – dhe një aktakuzë paralele në Uashington që e ngarkonte  McGonigal për marrjen e të paktën 225.000 dollarëve në pagesa sekrete nga një Ish-punonjësi i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci ka ngritur pyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë.

Deripaska, një manjat alumini, ishte në radarin e autoriteteve amerikane për vite me radhë dhe mbetet nën sanksione. Ai njihej si aleat i presidentit rus Vladimir V. Putin. Departamenti i Thesarit kishte raportuar se ai kishte lidhje me krimin e organizuar.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×