“Mentaliteti patriarkal vrau 35-vjeçaren”, aktivistja komenton ngjarjen e rëndë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Mentaliteti patriarkal vrau 35-vjeçaren Hamide Magashin, e cila ishte edhe shtatzënë”.

Kështu deklaroi në një intervistë për Euronews Albania aktivistja Erza Kurti, e cila tha se burrat i konsiderojnë gratë si pronë të tyre.

“Është një shkak shumë kryesor që është mentaliteti patriarkal. Burrat mendojnë se gratë i kanë pronë të tyre. Në rast de dëshirojnë të divorcohen u merret edhe jeta. Pra, mentaliteti patriarkal është duke ndikuar jashtëzakonisht shumë si për dhunë apo vrasje ndaj grave”, u shpreh ajo.

- Advertisement -

Mbrëmjen e së mërkurës Sokol Halili vrau ish-bashkëshorten e tij shtatzënë në oborrin e Klinikës së Gjinekologjisë në Prishtinë. Gruaja, siç është raportuar, do të sillte në jetë fëmijën brenda këtyre ditëve.

35-vjeçarja ishte e pajisur edhe me urdhër-mbrojtjeje.

Policia e Kosovës ka kërkuar nga qytetarët informacione, të cilat do të ndihmonin në arrestimin e autorit, i cili ende ndodhet në arrati.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin Golda

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

TË FUNDIT

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin Golda

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Rama: Ekziston rreziku për një republikë të KFOR në Veri, duhet diplomaci e mençuri

Kryeministri Edi Rama, mbajti këtë të enjte një konferencë për media ku u ndal tek tensionet në veri të Kosovës. Rama tha se ekziston mundësia...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×